5 Οκτωβρίου 2023 : Παγκόσμια Ημέρα Εκπαιδευτικών

Ημέρα τιμής για όλους όσοι αγωνίζονται να μας εκ-παιδεύουν. Ένας αγώνας δια βίου για εκείνους και για τους μαθητές, με στόχο την αυτοτέλεια και την ευτυχία των εκπαιδευομένων.

«Ο ιδανικός δάσκαλος είναι εκείνος που γίνεται γέφυρα για να περάσει αντίπερα ο μαθητής του κι όταν πια του έχει διευκολύνει το πέρασμα, αφήνεται χαρούμενα να γκρεμιστεί, ενθαρρύνοντας το μαθητή του να φτιάξει δικές του γέφυρες»
– Νίκος Καζαντζάκης,

Η παρουσία και ο αγώνας των εκπαιδευτικών είναι συνεχή και αδιάλειπτα∙ σε εποχές ειρήνης και πολέμου, σε εποχές κρίσεων αλλά και ευημερίας οι δάσκαλοι φωτίζουν και οδηγούν τους εκπαιδευόμενους, μεταδίδουν αξίες, εμψυχώνουν, οδηγούν.

Τους τιμούμε και τους ευχαριστούμε για τον αγώνα τους, την αγάπη τους, την φιλοτιμία τους.