Διαλέξεις αστροφυσικής

Με ιδιαίτερη χαρά σας ανακοινώνουμε ότι η ΔΔΕ Βοιωτίας, σε συνεργασία με τη Δημόσια Βιβλιοθήκη Λιβαδειάς και τον Σύλλογο Φίλοι της Βιβλιοθήκης Λιβαδειάς, διοργανώνουμε σειρά διαλέξεων (6 έξ), με σύγχρονα θέματα διαστημικής Φυσικής και Αστροφυσικής με γενικό τίτλο «Ταξιδεύοντας μέσα στο ηλιακό μας σύστημα».

Οι διαλέξεις θα πραγματοποιηθούν στην πόλη της Λιβαδειάς από τον Νοέμβριο 2023 μέχρι τον Απρίλιο 2024.

Η πρώτη διάλεξη, με τον τίτλο  «Διαστημικές Αποστολές» και

ομιλητή τον Αντιπρόεδρο της Ακαδημίας Αθηνών κ. Σταμάτη Κριμιζή,

θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023 στις 11 π.μ., στην αίθουσα «Κορτέση» της Εστίας Μητέρας Λιβαδειάς (Φ. Νικολάου και Ιερολοχιτών).

Καθώς το κύρος του ομιλητή είναι διεθνώς αναγνωρισμένο, νομίζουμε ότι είναι μία σπάνια ευκαιρία για τα σχολεία μας να απολαύσουμε μία διάλεξη αυτού του είδους. Γι΄αυτό σας παρακαλούμε να ενημερώσετε και να παροτρύνετε τους μαθητές να την παρακολουθήσουν.